עצות לתחילת הסמסטר

המעטפת הטכנולוגית והפדגוגית שלך
 • העתקת אתר קורס מהשנה שעברה

  אם כבר לימדתם את הקורס שלכם בעבר תוכלו להעתיק את כל תוכן הקורס מאתר הקורס הישן שלכם. אל תשכחו לעדכן את התזמונים ואת שעות-הנעילה (הדד-ליינים, אם יש כאלה) של המשאבים והפעילויות בתום ההעתקה.

  רגע, רגע… אם אתם מעתיקים אתר קורס שיחידות ההוראה בו מופיעות בתמונות (Grid) - הקפידו לעצב כך גם את האתר החדש והוסיפו את מספר יחידות ההוראה הדרוש לפני ההעתקה, וכך תוודאו שגם התמונות יועתקו בהצלחה.

 • העברת סרטונים והקלטות מהשנה שעברה

  כדי שהסרטונים שהקלטתם בשנה שעברה יהיו זמינים באתר הקורס החדש שלכם עליכם להעתיק אותם לתיקיה המתאימה בפנופטו.

  ניתן להנגיש את ההקלטות לא רק דרך הבלוק של פנאופטו אלא גם להטמיע אותם בתוך דפים מעוצבים במוודל, או אפילו ע"י הוספת קישור ישיר לסרטון.

 • הגדרת העדפות אישיות

  רוצים לשדרג את הנראות שלכם במוודל? התחילו מקביעה של תמונת הפרופיל שלכם שתוצג ליתר המשתמשים במערכת דרך דף ההעדפות בפרופיל האישי שלכם.

  כדאי לדעת שרק תמונה שהעליתם בעצמכם למוודל תוצג לסטודנטים, הם אינם רואים את התמונה הישנה שלכם ששמורה במאגר הנתונים של האוניברסיטה, גם אם אתם רואים אותה. אם כבר העליתם תמונה בשנה שעברה תצטרכו להעלות אותה מחדש לסביבת המוודל של השנה החדשה.

  תוכלו גם לבחור את שפת הממשק שתוצג לכם באופן קבוע לשימוש בכל רחבי מוודל.

 • יצירת רשימת קריאה (Leganto)

  במקרה שיש לכם הרבה חומרי קריאה וצפייה שהסטודנטים שלכם נדרשים לקרוא/להכיר, למה שלא תצרו להם רשימת קריאה? זה מאוד פשוט כשעושים זאת עם לגנטו - Leganto!
  אם רוצים להפריד פריט אחד (או פריטים אחדים) מהרשימה ולהציגו כקישור בפני עצמו ניתן לעשות זאת ע"י הוספת המשאב "Leganto: הצגת פריט/ים".

  חשוב לדעת שבניגוד ליתר רכיבי הקורס, רשימות הקריאה אינן נגישות לסטודנטים כשהן מועתקות בתהליך "העתקת קורס", אך אל דאגה אין צורך ליצור את רשימת הקריאה מחדש; ניתן להיעזר בצוות הספרייה כדי לפתור את בעיית ההנגשה.

   מומלץ להוסיף לדפדפן רכיב Cite It המאפשר חיפוש חופשי באינטרנט והוספה אוטומטית לרשימת הקריאה של הקורס. הרכיב גם מזהה את מקורות המידע בתשלום של הספרייה ומציג הודעה בירוק.

 • הוספת פעילות זום

  מתכננים מפגשים מקוונים בקורס? לשם כך עליכם להוסיף פעילות זום לאתר הקורס שלכם. חשוב ליצור את המפגשים דווקא באופן הזה כדי שהסטודנטים ימצאו בקלות את הקישור למפגשים ובעיקר כדי שכל ההקלטות ינותבו לתיקייה השמורה של פנופטו ויוצגו, אם נרצה בכך, באתר הקורס.

  שימו לב! לא משנה כמה מורים או מפגשים יש בקורס, בכל קורס צריך להוסיף רק פעילות זום אחת ומתוכה ליצור את כל מפגשי הזום של הקורס.

  אתם יכולים גם להפיק דוחות נוכחות למפגש המקוון ישירות מתוך הפעילות במוודל.

 • הגדרת מעקב השלמה

  רוצים לעזור לסטודנטים שלכם לבצע את המטלות כסדרן? רוצים להכתיב להם קצב למידה אחיד? רוצים לקבל תמונה טובה יותר על קצב ההתקדמות שלהם לאורך הסמסטר? כנראה שאתם צריכים להפעיל את "מעקב השלמה". כלי המעקב הזה, בשילוב עם "הגבלת גישה" למשאבים ולפעילויות, יאפשרו לכם להגשים את כל המטרות האלו.

  שימו לב שמעקב ההשלמה לא עובד באופן רטרואקטיבי, ולכן חשוב להפעיל אותו ולהגדירו כראוי לפני שהסטודנטים ניגשים בכל פעילות.

 • הפעלת מסננים

  בקורס שלכם מוצגות נוסחאות מתמטיות או תווים מיוחדים? אל תשכחו להפעיל את המסננים המתאימים, בלעדיהם הם לא יוצגו כהלכה.

  גם התצוגה של תוכן מתקדם כגון: פעילויות H5P ושל קישורים אוטומטים של מילים לאגרון המונחים דורשת הפעלה של אחד מהמסננים הרלוונטים.

 • בדיקת מקוריות (Originality)

  ידעתם שניתן לבצע בדיקת מקוריות למטלות (Assignment) המוגשות? ההשוואה נעשית בין כל המטלות שהוגשו בקורס, וגם מול כל המטלות שהוגשו בקורסים אחרים השנה ובשנים קודמות וכן מול אתרים מרחבי המרשתת.

  הקפידו להפעיל את הרכיב אוריג'ינליטי לפני תחילת ההגשות כי הבדיקה איננה מתבצעת על עבודות שכבר הוגשו.

 • הפיכת הקורס לזמין

  סיימתם את כל ההכנות למסיבה ואף אחד לא הגיע? שכחתם כנראה לפתוח את הדלת!  כדי שהסטודנטים יוכלו לבקר באתר הקורס עליכם להפוך אותו ל'זמין'.

  גם כשהקורס זמין ניתן להמשיך להסתיר תכנים בתוך אתר הקורס עד לשלב שהם יהיו מוכנים להצגה לסטודנטים.

 • פרסום הודעה לסטודנטים בלוח המודעות

  עכשיו שהכל כבר מוכן ואפילו אתר הקורס כבר זמין - מומלץ מאוד לשלוח לסטודנטים הודעה חגיגית על פתיחת הקורס. איך עושים זאת?! מפרסמים הודעה ב'לוח המודעות' של אתר הקורס והיא כבר תישלח אוטומטית לתיבות הדוא"ל שלהם. 

  כמו בכל פעילות 'פורום' גם את ההודעות שב'לוח המודעות' ניתן לשלוח לקבוצות סטודנטים ספציפיות, בהנחה שבאתר הקורס קיימת חלוקה לקבוצות.

 • מבחן ממוחשב

  מבחנים הם כלי ההערכה השכיח והמרכזי ביותר בקורסים האקדמיים ולכן חשוב לתכנן אותם היטב ולבנות אותם בצורה יעילה, מקיפה והוגנת. בהרבה מקרים דווקא עריכת בחינה ממוחשבת מאפשרת ליישם זאת בדרך הטובה ביותר. כדי שתוכלו גם אתם לקיים בחינה כזו חשוב להקדים ולתאם זאת עם מזכירויות החוג/הפקולטה ולוודא שמעדכנים זאת במערכת הרלוונטית.

  חשוב להדגיש שבשונה ממבחני הבית המבחנים הממוחשבים שמתקיימים בקמפוס מתנהלים תחת פיקוח טכנולוגי מתקדם בשילוב עם השגחה אנושית.

  אם כשאתם שומעים "מבחן ממוחשב" אתם מיד חושבים על מבחן אמריקאי כנראה שטרם התוודעתם למגוון העצום של סוגי השאלות שקיים במוודל.

 • הירשמו לסדנאות המקוונות של יה"ל

  בשנה שעברה סגל ההוראה הסתער על הסדנאות המקוונות שעסקו בהכנות להוראה מרחוק ומקרוב. התגובות שקיבלנו על סדנאות אלו מלמדות שהיתה להן תרומה איכותית וכמותית עצומה. הסדנאות האלו עדיין זמינות לרישום עצמי ומומלץ לכל מורה ומתרגל שטרם התוודע אליהן לפנות לעצמו כמה שעות ולהעשיר את עולמו הדידקטי והטכני בידע ובתובנות שודאי יהיו לו לעזר.

  כניסה לסדנאות:

  יותר מזום|הכנת אתר הקורס להוראה מקוונת

שינוי אחרון: 14/09/2021, 09:34